Skytrax tarafından havayolu müşterileri arasında yapılan değerlendirmede THY 2023’te dünyanın en iyi 6’ncı havayolu seçildi

Feramuz ERDİN

Skytrax tarafından havayolu müşteri memnuniyeti anketi esas alınarak 1999 yılından bu yana verilen Dünya Havayolu Ödülleri 2023 sıralamasında Türk Havayolları müşterileri tarafından dünyanın en iyi altıncı havayolu olarak seçildi.

İLK ON BEĞENİLEN HAVAYOLU

Dünyanın en iyi havayolları sıralamasında birinciliği Singapur Havayolları elde etti. Singapur Havayolları İcra Kurulu BaşkanıGohChoonPhong, 20 Haziran 2023 tarihinde Paris’te Dünyanın En İyi Havayolu ödülünü alırken yaptığı konuşmada “Müşterilerimize Singapur Havayolları’na olan kalıcı sadakatleri ve sevgileri için çok minnettarız. Pandemi sırasında, onların desteği ve teşviki, benzeri görülmemiş zorlukların üstesinden gelmek için bize güç ve kararlılık verdi. Bugün, pandemiden kurtulurken, sektör lideri ürün ve hizmetlerde yenilik yapmaya ve bunlara yatırım yapmaya ve SIA’nın müşterilerimize birinci sınıf bir seyahat deneyimi sunmaya devam etmesini sağlamaya sıkı sıkıya bağlıyız”dedi.

Sıralamada yer alan diğer havayolları ise şunlar:

Katar Havayolları (KATAR)
ANA AllNippon (JAPONYA)
Emirates (BAE)
Japon Havayolları (JAPONYA)
TÜRK HAVAYOLLARI (TÜRKİYE)
Air France (FRANSA)
Cathay Pacific (HK ÇİN)
Kore Havayolları (GÜNEY KORE)
Doğu Asya ve Ortadoğu havayolları ağırlıklı listede Amerika ve Afrika kıtasından hiç havayolu bulunmazken, Avrupa’dan bir tek THY ve AirFrance’ınyer aldığı görülüyor.


ZENGİNLERİN GÖKYÜZÜ OTELİ: FIRST CLASS

Müşteri profiline uymadığı için THY en pahalı uçuş sınıfı olan First Class’ta hizmet vermiyor. Bu sınıfta yolcuya özel kabinler, çift kişilik yatak ve hatta özel duş ve WC imkânı bulunabiliyor.

Skytrax’in First Class sıralaması ise şu şekilde:

Singapur Havayolları
Air France
ANA AllNippon
Swiss International Havayolları
Emirates
Cathay Pacific Havayolları
Lufthansa
Japan Havayolları
British Airways
Kore Havayolları

BUSINESS CLASS’TA 11. SIRADAYIZ

İş amacıyla sık seyahat edenlerin kullandığı ve ekonomi sınıfına göre daha konforlu olan Business Class’ta memnuniyet sıralamasında THY 11. sırada yer alıyor.

İlk 10 havayolu ise şu şekilde:

Katar Havayolları
Singapur Havayolları
Emirates
ANA AllNippon
Delta Havayolları
Virgin Atlantic
Air France
Hainan Havayolları
Cathay Pacific Havayolları
Etihad Havayolları

THY İÇİN “YETMEZ AMA EVET”

Yukarıdaki her üç liste de gözden geçirilince bazı havayollarının tüm uçuş sınıflarında ilk onda yer alarak bir istikrar yakalamış olduğu görülüyor. Milli havayolumuz THY ise dünyada en tutulan altıncı havayolu olmakla birlikte, en katma değerli uçuş sınıfları olan First ve Business Class uçuşlarında yeterince performans gösteremiyor. First Class uçuşlara ise zaten yer verilmiyor. Oysaki bir uçağın rotasındaki en pahalı satılabilen biletler o havayolunun gelirinin esas kaynağıdır. Uçuş maliyeti aynı kalırken, uçuşta satılan hizmetler ile gelir artırılma yoluna gidilmektedir.

THY zaten bilinen ve sevilen bir havayolu olmanın avantajını burada da kullanarak 2024’te gelirlerini katlamanın bir yolunu bulmalıdır.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x