BAKAN FİDAN’DAN ‘KARADENİZ TAHIL GİRİŞİMİ’ AÇIKLAMASI: SÜRECİN YENİDEN BAŞLAMASINI İSTİYORUZ

DIŞİŞLERİ Bakanı Hakan Fidan, 17 Temmuz’da sona eren Karadeniz Tahıl Girişimi’ne ilişkin, “Şu anda tahıl ihracatı için alternatif yollar arandığını biliyoruz. Karadeniz Girişimi’nin getirdiği kazanımlar kaybedilmeden sürecin bir an önce tekrar canlandırılmasına yönelik çabalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitri Kuleba ile Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bir araya geldi. Bakan Fidan, Ukrayna ve Türkiye arasında stratejik ortaklığa dayalı gelecek dönemde atılacak adımların görüşmede ele alındığını ifade etti. Görüşme sonrası ikili, ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin 7 Temmuz’da Türkiye’yi ziyaret ettiğini hatırlatan Bakan Fidan, “Bu ziyarette liderlerimiz bölgesel ve ikili düzeydeki bütün konuları detaylarıyla ele almışlardır. Biz de Cumhurbaşkanlarımızın mutabık kaldıkları konuların takibini yapma imkanı bulduk” dedi.

‘TÜM TARAFLARLA HER DÜZEYDE DİYALOĞA DEVAM EDECEĞİZ’

Türkiye ve Birleşmiş Milletler ortaklığında başlatılan ve 17 Temmuz’da sona eren Karadeniz Tahıl Girişimi sayesinde 33 milyondan fazla tahıl ve gıda ürününün küresel pazarlara ulaşılmasını sağlandığını vurgulayan Fidan, “Maalesef 17 Temmuz itibariyle bu (Karadeniz Tahıl Girişimi) sona erdi. Şu anda tahıl ihracatı için alternatif yollar arandığını biliyoruz. Ancak bu yolların orijinal girişime alternatif olamayacağını ve riskler barındırdığını da görüyoruz. Karadeniz Girişimi’nin getirdiği kazanımlar kaybedilmeden sürecin bir an önce tekrar canlandırılmasına yönelik çabalarımızı sürdürüyoruz. Tüm taraflarla her düzeyde diyaloga bu nedenle devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘UKRAYNA’NIN AYAĞA KALDIRILMASINA DESTEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Türkiye’nin Ukrayna’ya desteğini sürdüreceğini bildiren Fidan, “Özellikle Ukrayna’nın ihya edilerek fiziken ayağa kaldırılmasına destek vermeye devam edeceğiz. İnanıyorum ki önde gelen müteahhitlik şirketlerimiz Ukrayna’nın yeniden imarına damgalarını vuracaktır” dedi.

‘DÜNYA GIDA GÜVENLİĞİ İÇİN AYRI BİR YER TUTUYOR BU GİRİŞİM’

Fidan, Karadeniz Tahıl Girişimi’nin tekrar hayata geçirilmesi için yapılan çalışmalar hakkındaki soruya ise şu yanıtı verdi:

“Bu girişimin canlandırılması Türkiye için bir öncelik. Dünya gıda güvenliği için ve insani çabalar için ayrı bir yer tutuyor bu girişim. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımız çok sistemli bir çalışma yürütmekte. Bu vesileyle başta Ukrayna olmak üzere BM, Rusya, Avrupalı ve bazı Amerikalı aktörlerin de içinde olduğu çok geniş bir kümeyle kesintisiz bir görüşme ve fikir trafiği var. Bu konudaki çalışmalarımız, çabalarımız devam edecek. Umuyorum başarılı bir netice alırız. Ukraynalı dostlarımıza özellikle bu konudaki yapıcı destekleri için ayrıca teşekkür etmek istiyorum.”

‘DİPLOMATİK ÇABALARIMIZI SÜRDÜRMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Bakan Fidan, Rusya’nın Ukrayna limanlarına yönelik saldırılarına ilişkin, “Tam da bu nedenden dolayı baştan beri Rusya’nın tekrar denkleme alınması gerektiğini hep düşündük. Rusya’nın denklemde olmadığı çözümde, bir alternatifte bu türden sahnelerle karşılaşacağımızı hep öngörmüştük. Dostlarımızla da paylaştık bunu. Onun için diplomatik çabalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir