Katar ve ABD, Gazze Şeridi’ndeki Durumu Ele Aldı

Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile İsrail bombardımanı altındaki Gazze Şeridi’ni ve Hamas’ın elindeki esirlerle ilgili arabuluculuk konusunu ele aldı.

Katar resmi ajansı QNA’da yer alan habere göre, Al Sani, ABD Dışişleri Bakanı Blinken’le telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Gazze’deki gelişmelerin ele alındığı görüşmede, Gazze Şeridi’nde çatışmaların artmasıyla oluşacak tehlikeye ve ateşkesin derhal sağlanmasının önemine değinildi.

Al Sani ve Blinken ayrıca, Gazze Şeridi’nde esir tutulanların salıverilmesi için arabuluculukla ilgili gelişmeleri de konuştu.

Katar Dışişleri Bakanı Al Sani, Gazze’deki Filistinlilere insani yardımların kesintisiz şekilde ulaştırılması için Refah Sınır Kapısı’nın kalıcı olarak açık tutulmasın önemine dikkati çekti.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e kapsamlı saldırı başlattı.

İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava saldırılarına başladı.

İsrailli yetkililer, Gazze’den düzenlenen saldırılarda 312’si asker 1400 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırılarında 3 bin 457’si çocuk, 2 bin 136’sı kadın olmak üzere 8 bin 306 Filistinlinin öldürüldüğünü, 21 bin 48 kişinin yaralandığını bildirdi.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında ise 122 Filistinli öldü, yaklaşık 2 bin Filistinli yaralandı.

İsrail bombardımanında Gazze’de 35, Lübnan’da 1 gazeteci yaşamını yitirdi.

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’nde yoğun saldırıları nedeniyle bölgedeki sabit hat, cep telefonu ve internet iletişim hizmetleri durma noktasına geldi.

İsrail ordusu, 26 Ekim’de karadan sınırlı operasyonları genişletmeye başlayıp hava saldırının dozunu daha da artırdı.

Gazze’de binlerce yaralı ile sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusu tarafından hedef gösterildi.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda şu ana kadar 48 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askeri öldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir