KYK Yurdu İçin Korkunç İddialar: “Yemeklerden Saç, Kıl, Kurt Çıkıyor ki O Bile Kalmıyor!”

Geçtiğimiz günlerde Aydın’da bulunan bir KYK yurdunda asansörün düşmesi sonucunda bir öğrenci hayatını kaybetmiş. Gencecik bir öğrencinin vefat etmesi sonrasında gözler KYK yurdunda yaşananlara çevrildi. İzmir TOKİ Bayraklı KYK Kız Yurdu’nda kalan bir öğrencinin yurt hakkında anlattıkları ise bu kadar da olmaz dedirtti.

Milyonlarca öğrencinin barındığı KYK yurtlarında üst üste yaşanan skandallar, öğrencilerin ne kadar zor durumda yurtlarda barındığını ortaya çıkardı.

T24’ten Buse Özbey’in haberine göre, İzmir TOKİ Bayraklı KYK Kız Yurdu’nda kalan ‘Dilara’ isimli öğrenci, yurdun zor koşullarını anlattı. Kız öğrenci, tacize uğradıklarını söylediği yurdun güvenliğinden ‘bu saatte gelirseniz tacize uğraman normal’ yanıtını aldığını iddia etti. Yönetime şikayet ettikleri güvenlik için ise herhangi bir şey yapılmadığını söyledi.

“Geceleri yurdun önüne gelen araçlar, son ses müzik eşliğinde öğrencileri taciz ediyor. Polisi arasan iki saate geliyorlar.”

“Yurda girişler parmak iziyle olmuyor. Kayıt sırasında verilen kağıt parçasıyla yurda giriyoruz. Yurtta kaydı olmayan, öğrenci bile olmayan herhangi biri istediği gibi yurda giriş yapabilir”

“Yurtta ders çalışacak bir ortam yok. Masa sandalye bile oldukça eksik. Sıcak sular çoğu zaman akmıyor ve öğrenciler soğuk suyla duş almak zorunda kalıyor”

“Yemeklerin içinden kıl, saç, kurt gibi şeyler çıkıyor. Doğru düzgün yemek de kalmıyor zaten. Çoğu öğrenci aç kalıyor. Yemekhanede çalışanlar yemekleri kaplara doldurup buzdolabına koyuyorlar eve götürmek için”

“Yurt merkeze çok uzak ve ulaşım imkanları oldukça kısıtlı. Okula ulaşmamız bazen 3 saati bile bulabiliyor. Bu durum birçok kişi tarafından CİMER’e şikayet edilmesine rağmen henüz bir çözüm bulunamadı”

“Ben mecburen yurtta kalıyorum çünkü diğer türlüsüne param yetmiyor. Tek hedefim ailemin olduğu şehire geçiş yapabilmek. Yatay geçiş yapamazsam yurt problemi nedeniyle okulumu dondurmak zorunda kalacağım”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x