Milli Eğitim Bakanlığı yasakladı ama… Noel tartışması

Milli Eğitim Bakanlığı, özel okullar yönetmeliğini değiştirdi. Değişiklikle, “milli ve kültürel değerlere aykırı, öğrencilerin psikososyal gelişimlerine katkı sağlayamayacak etkinlikler” yasaklandı. Bakanlık, Aralık 2023’te Noel, Cadılar Bayramı ve Paskalya kutlamalarıyla ilgili okullara uyarı yazısı göndermişti.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Düzenlemeyle ayrıca Türk programı uygulayanlar hariç olmak üzere milletlerarası özel öğretim kurumlarının uyguladıkları öğretim programları ve bu programların uygulanmasında kullandıkları her türlü öğretim materyalinin Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından onaylanması gerekecek.

Okulların yıllık çalışma takvimi ve çalışma saatlerine yönelik olarak yapılan değişiklikle, ayrı bir çalışma takvimin uygulanmasında merkezi sınavlar gibi eğitim ve öğretimin genel işleyişine dair hususların dikkate alınacağı ve ayrıca kurumlarda milli ve kültürel değerlere aykırı, öğrencilerin psikososyal gelişimlerine katkı sağlayamayacak etkinliklerin yapılamayacağı hüküm altına alındı.

SÜRYANİ MİLLETVEKİLİ’NDEN BAKANLIĞA SORU ÖNERGESİ

DEM Parti’nin Süryani Mardin Milletvekili George Aslan, Türkiye’de yaşayan farklı etnik ve inançlar tarafından kutlanan Noel, Paskalya, Cadılar bayramı gibi dini ve kültürel bayramların okullarda kutlanmasını yasaklayan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e, “Noel ve Paskalya Türk milletinin değerlerine aykırı mı?” diye sordu.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na yazılı soru önergesi veren Aslan, geçtiğimiz yılın Aralık ayında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından özel okullarda düzenlenecek sosyal etkinliklerle ilgili il milli eğitim müdürlüklerine gönderilen yazıda “Ülkemizin örf, adet ve geleneklerine uygun olarak düzenlenmesi, faaliyet ve konuşmaların öğrencilere milli kültürü tanıtması; millî kültür ve değerlerimizle uyumlu olmayan etkinliklere kurumlarda yer verilmemesi” talimatının verildiğini hatırlattı.

AKP’Lİ BELEDİYEDE NOEL KRİZİNİ ODATV YAZDI

Odatv’nin 11 Ocak 2023 tarihli haberinde AKP’li Sincan Belediyesi’nde yaşanan ‘Noel krizi’ gün yüzüne çıkarılmıştı.

Odatv Muhabiri Talha Özmen imzalı haberde, Ankara Sincan’da çocuk bakım evinde düzenlenen yılbaşı etkinliğinde çocuklara Noel baba kıyafeti giydirilmesine bazı vatandaşlar tepki gösterdiği ifade edildi. Tepkilerin ardından Kültür Müdürü ile Basın Müdürü görevden alındığı ortaya çıktı.

İLGİLİ HABER:

AKP’li belediyede Noel krizi: Başkan ve müdürler ters düştü… Paylaşım silindi, görevden alındılarGüncel

Odatv’ye konuşan Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Selim Eser, müdürlüklerden kendi istekleri ile ayrıldıklarını belirtti. Belediye Başkanı Murat Ercan ise “Kendilerinden böyle bir talep gelmedi. Benim aldığım bir karardı” dedi.

GERİ DÖNDÜLER

Olayın takibine devam eden Odatv’nin edindiği bilgilere göre Noel krizi ardından Başkan Ercan tarafından görevden alınan Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Enis Sertan Şenses ve Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Selim Eser, görevlerine geri döndüler.

İLGİLİ HABER:

AKP’li belediye Noel kriziyle görevden almıştı… Geri döndülerGüncel

Odatv editörü Zeynep Çakır imzalı haberde de Enis Sertan Şenses, göreve geri döndüğünü doğruladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x