Tablet satışları yine kırmızı alarm vermeye başladı

Bu yılın Temmuz-Eylül ayları arasını kapsayan üçüncü çeyrekte, tablet pazarı geçen yılın aynı dönemine kıyasla düşüş gösterdi. Uluslararası Veri Şirketi (IDC) tarafından yapılan açıklamaya göre, üreticilerin sevkiyatı yıllık bazda %14.2 oranında azalarak 33.2 milyon adet oldu. Ancak bu düşüş, ikinci çeyrek dönemindeki %29.9’luk keskin azalışın ardından bir toparlanma işareti olarak da değerlendirilebilir. Chromebook pazarı da 2023 yılının üçüncü çeyreğinde olumsuz büyüme eğilimini sürdürdü.

Apple, global tablet pazarındaki liderliğini koruyor. Şirket, %37.5 pazar payıyla 12.5 milyon adet sevkiyat gerçekleştirdi. Güney Kore merkezli büyük firma Samsung ise 6 milyon sevkiyat ve %18 pazar payıyla ikinci sırada yer aldı. Lenovo ve Huawei, sırasıyla %7.9 ve %6.8 pazar payıyla üçüncü ve dördüncü sırayı aldılar. Amazon ise 2.2 milyon adet satış ve %6.5 pazar payı ile beşinci oldu. Tüm markalar yıllık bazda negatif büyüme kaydetti.

Tablet satışları yine kırmızı alarm vermeye başladı

Rapor, markaların tabletlerin PC ve akıllı telefonlarla birlikte daha iyi çalıştığının farkına vardıklarını ve gelecekteki cihazlarda daha entegre yazılım ve hizmetler sunabileceklerini belirtiyor. Tablet pazarında kısa vadede önemli bir büyüme beklenmese de, eğitim sektörü ve çeşitli sektörlerde kullanım alanlarının artmasıyla pazarın uzun vadede ayakta kalabileceği öngörülüyor.

Chromebook segmenti ise yılın üçüncü çeyreğinde %20.8 oranında düşüş yaşadı. Yine de eğitim sektörünün gelecekte bu pazarı yükselteceği bekleniyor. Acer, %28 pazar payıyla Chromebook pazarında lider konumda yer alırken, HP ve Dell %19 pazar payı ile ikinci sırada beraberce yer aldı. Lenovo %18 pazar payıyla dördüncü sırada bulunurken, ASUS %6.4 pazar payıyla beşinci sırada kendine yer buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir